Baykal\’ın İstifası Anketleri Alt üst Etti!

\"\"Konsensus Araştırma ve Danışmanlık\’ın, HABERTÜRK Gazetesi için her ay düzenli olarak yaptığı, \”Türkiye Gündemi-Nisan 2010\’\’ anketi sonuçlandı. Ancak, CHP Lideri Deniz Baykal\’ın istifası anket sonuçlarını altüst etti. Konsensus \’İstifa öncesi\’ ve \’İstifa sonrası\’ olmak üzere iki ayrı anket yaptı. Sonuçlara göre Baykal\’ın istifasından sonra AKP\’nin oyları %38.7\’den %33.8\’e gerilerken; CHP tırmanışa geçti ve oy oranını %24.8\’den %27.2\’ye yükseltti.

TÜRK siyasetinde son yıllarda hiç olmadığı kadar hareketli günler yaşıyor. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal\’a ait olduğu ileri sürülen seks kasetinin internette yayınlanmasından sonra, Deniz Baykal partililere \’Hakkınızı helal edin\’ dedi ve Genel Başkanlık\’tan istifa etti. Türkiye\’nin önce gelen kamuoyu araştırma şirketlerinden Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi ise her ay düzenli olarak HABERTÜRK için hazırladığı \’Türkiye Gündemi Nisan-2010\’ başlıklı anket çalışmasını sonuçlandırdı.

Anket, Baykal\’ın istifasından önce 30 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında Türkiye genelinde 81 ilde, 17 yaş üstü 1563 kişiyle telefon anketi yöntemiyle gerçekleşti. Araştırmanın sonuçlarına göre kararsız oylar dağıtıldıktan sonra AKP %38.7 ile birinci parti olurken; CHP\’nin oy oranı %24.8\’di.

CHP TIRMANDI

Kaset iddialarından sonra CHP Lideri Baykal 10 Mayıs\’ta istifa etti. Baykal\’ın istifası gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu olağanüstü gelişme sonrası Konsensus, \’Deniz Baykal\’ın İstifası Sonrası Siyasi Analiz-Mayıs 2010\’\’ başlıklı yeni bir anket çalışması yaptı ve halkın nabzını tuttu. Türkiye gündemini sarsacak çok çarpıcı sonuçların ortaya çıktığı araştırma 12-13 Mayıs tarihleri arasında 81 ilde, 17 yaş üstü 268\’i erkek, 240\’ı kadın toplam 508 kişiyle \’telefon anketi yöntemiyle\’ gerçekleşti. Baykal\’ın istifası sonrası AKP\’nin oy oranı %4.9 düşerek %33.8\’e geriledi. Buna karşı CHP tırmanıştaydı. Oylarını %2.4 artıran CHP\’nin oy oranı %27.2\’ye çıktı.

LİDERLİK İÇİN KILIÇDAROĞLU AÇIK ARA ÖNDE

EN kritik sorulardan biri: \”CHP\’nin genel başkanı olarak kimi görmek istersiniz?\’\’ Konsensus\’un halkın nabzını tuttuğu 12-13 Mayıs tarihlerinde Kemal Kılıçdaroğlu aldığı %72.4\’lük oyla listede açık ara önde. Onu %12.1 ile Murat Karayalçın izliyor.

\"\"

\"\"

\"\"

Leave a Comment