Soyadı Gibi Yerli Marka Otomobil

\"\"Patronlara sipariş veren Başbakan, \”Soyadınız gibi yerli marka otomobil yapın\” dedi.

Bertaraf olmak istemem ama, \”soyadı gibi yerli\” marka otomobilimiz zaten var.

Üstelik, bizim Başbakan, başbakan olduğundan beri var.

Alman otomotiv devi Volkswagen, sekiz sene önce, bir milyar Euro yatırım yaparak, çok çocuklu aileler rahat rahat sığıp turlasın diye, geniş, ferah bi model tasarladı. Adını da tour kelimesiyle, önceki modeli Sharan\’ı birleştirip, \”Touran\” koydu. Devasa bütçeli uluslararası reklam kampanyaları hazırladı. Tam bangır bangır piyasaya sürecekti ki… Zırrr, telefon!

  • Alloo, Volkswagen mi?
  • Evet, buyrun.
  • Touran çıkıyormuş.
  • Evet, çıkıyor.
  • Zor çıkar hemşerim.
  • Nası yani?
  • Touran benim!

Arayan, Mehmet Turan\’dı.

Henüz çocukken, 1972\’de ailesiyle Almanya\’ya göçen, dil sorunu yüzünden okuyamayan, çıraklıktan başlayıp Hamburg\’un arka sokaklarında tamirhane açan, Konyalı Mehmet Turan.

Kendi çapında vites mites gibi bi şeyler geliştirmiş, kimse kapmasın diye de, 2000 senesinde Alman Patent Dairesi\’ne başvurup, soyadını tescil ettirmişti… Hem de, sağlam olsun diye, sadece Turan\’ı değil, Touran, Tuoran, Turoan, Toruan gibi versiyonlarını da bağlamıştı.

Volkswagen\’in yönetim katına adeta bomba düştü. 22 dakika sessizlik oldu! Yedişer tane diploması olan CEO\’lar, müdürler 22 dakika birbirine baktı… Galiba ayvayı yemişlerdi.

Avukatlar inceledi.
Galiba\’sı fazlaydı.

Düşündüler, taşındılar, çok uyanıklar ya, isim hakkından vazgeçmesi karşılığında beş bin Euro teklif ettiler, bir de hediye duvar saati gönderdiler; saat başında kuş çıkıyordu içinden… Bizim Mehmet, saftirik ya, pek beğendi teklifi, hediye saati tamirhanenin duvarına astı, teşekkür olarak \”Touran\’ı piyasaya çıkaranı oyarım\” içerikli mahkeme kararını gönderdi!

Avukatlar inceledi.
Oyar…

Volkswagen\’in yönetim katı ilk şoku atlatmıştı. Bu sefer 12 dakika sessizlik oldu.

Uzatmayayım…
370 bin kişi çalıştıran, 300 milyar Euro değerindeki Alman gururu, diz çökmek zorunda kaldı. Altı sıfırlı olduğu öne sürülen çeki verdiler kuzu gibi, hem helallik aldılar, hem isim hakkını.

\”Soyadı gibi yerli\” marka otomobilimiz var yani O

(Alman\’ın elinden çatır çatır patenti alan Türk zekâsından devletin haberi olmazsa… Alman\’ın çıkıp İstiklal Marşımızın patentini almasına şaşmamak lazım sanırım!)

Ha diyorsan ki, yerli soyadından değil, yerli üretimden bahsediyoruz… Bordrolu işçiyi yolunacak kaz görürsen, ahaliyi dünyanın en pahalı benziniyle gezdirirsen, gümrük duvarını ardına kadar indirip, vergileri köküne kadar bindirirsen, el arabasına binmediğine şükret.

Leave a Comment