Başbakan Cengiz ÇANDAR\’ı Tam 32 Kez Yalanladı

Pentagon\’a ilk giren Cengiz Çandar, yazısına şöyle başlamış: \”Tayyip Erdoğan\’ın Kemal Kılıçdaroğlu\’nun açtığı foseptik çukurunda vuruşmayı niçin kabul ettiğini bir türlü anlayamıyorum\”. (Referans Gazetesi, 17 Ağustos 2010)

Kral\’ın adamının foseptik esintili yazısı Kılıçdaroğlu\’na saldırılarla sürüyor; aklınca Erdoğan\’ı savunacak. Miting konuşmalarında Erdoğan\’ın BOP Eşbaşkanlığı\’na gönderme yapan Kılıçdaroğlu\’nı \”zırvalamakla\” suçluyor Çandar ve şu yalana sarılıyor:

\’BOP nedir?\’ diye sorsanız, Kılıçdaroğlu\’nun doğru cevap verebileceğini hiç sanmam. Tayyip Erdoğan, BOP\’un eşbaşkanı filan değildir. BOP diye bir örgüt, bir mekanizma yok ki, başkanı ya da eş başkanı olsun. Tayyip Erdoğan, Türkiye adına, İspanya Başbakanı Zapatero ile birlikte bir BM projesi olan \’Medeniyetler İttifakı\’nın eşbaşkanıdır, bunun ise BOP\’la hiçbir ilişkisi yoktur.

Çandar\’ın avukatlığa soyunması ve misyonundan büyük yalanlar söylemesi, Referandum\’da çıkacak \”hayır\” korkusundan… Biliyorlar ki, CHP ya da diğer partiler, yüzde 84\’ü ABD karşıtı olan bir Türkiye\’de, Erdoğan\’ı BOP Eşbaşkanlığı üzerinden kolayca mağlup ederler. Onun için \”villaydı, kömürdü, yemek kitabıydı\” gibi tartışmalar üzerinden karşılıklı referandum söylevlerinde bulunulmasını gönülden tercih ediyorlar…

\"\"Gelin bugün, Çandar\’ın misyonundan büyük yalanını, bizzat savunmanlığını yaptığı Erdoğan\’ın ağzından, tarih tarih yalanlayalım.

İşte Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı koltuğunda oturarak, ABD\’nin Büyük Ortadoğu Projesi\’ne eşbaşkanlık yapan Erdoğan\’ın kendi ağzından tam 32 yerde itirafı:

 1. KANAL D / TEKE TEK (16 Şubat 2004)
  \”Şu anda Amerika\’nın da \’Büyük Ortadoğu Projesi\’ var ya \’Genişletilmiş Ortadoğu\’, yani bu proje içerisinde Diyarbakır bir merkez olabilir. Bunu başarmamız lazım\”.
 2. ÇIRAĞAN SARAYI / ABD – TESEV ALMAN MARSHALL FONU TOPLANTISI (25 Haziran 2004)
  \”Üstlendiğimiz misyon gereği Ortadoğu ve Avrasya ülkelerine yöneleceği… Eşbaşkanıı olduğumuz genişletilmiş Ortadoğu Projesi için…\”
 3. YENİ ŞAFAK / İSTANBUL NATO ZİRVESİ ÖNCESİ (25 Haziran 2004)
  \”Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin buraya katılması… Eşbaşkanlar olarak Türkiye, İtalya, Yemen üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışacağız\”.
 4. İRAN / BASINA (28 Temmuz 2004)
  \”Demokratik ortak olarak Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içinde, bu projenin eşbaşkanları arasındayım\”.
 5. DAVOS / KLAUS SCHWAB\’LA SÖYLEİŞİ (28 Ocak 2005)
  \”Türkiye işlevini Büyük Ortadoğu Projesi içinde, bu bölgede etkin bir şekilde yerine getirecektir. Her görüşmede, attığımız her adımda bunun uygulamasını yapıyoruz\”.
 6. ZAMAN / ABD YOLCULUĞUNDA RÖPORTAJ (7 Haziran 2005)
  \”Biliyorsunuz GOP, bir alt biriminin Eşbaşkanlığını üstlendiğimiz bu proje. Olay sadece Ortadoğu\’yu kapsamıyor… Bu konuda yapacağımız çalışmalara komşu ülkelerden başladık. Suriye, Lübnan, Fas, Tunus gibi ülkelere geziler düzenliyoruz. Yakında Cezayir\’e gideceğiz,
  Ürdün\’e gideceğiz\”.
 7. ABD / WILLARD OTEL, BASIN TOPLANTISI (8 Haziran 2005)\”\’Sea Island\’ sürecinde Türkiye, İtalya ve Yemen Geniş Büyük Ortadoğu Projesi\’nde bir görev üstlendik ve Eşbaşkanlık bu üç ülkeye verildi\”.
 8. ABD / AMERİKAN DIŞ POLİTİKA DERNEĞİ (FPA) TOPLANTISI (10 Haziran 2005)
  \”Biz Türkiye olarak, bildiğiniz gibi, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi çalışmalarında rol aldık. Eşbaşkan olarak bu süreci işletmeye devam ediyoruz\”.
 9. ESENBOĞA HAVALİMANI / ABD DÖNÜŞÜ (12 Haziran 2005)
  \”Biz Büyük Ortadoğu Projesi\’ne bu seyahatte başlamadık. Biliyorsunuz adı değişti, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi olarak belirlendi. Bunun içerisinde Türkiye, İtalya ve Yemen, Eşbaşkan olarak çalışmaya başladık\”.
 10. ESENBOĞA HAVALİMANI / LÜBNAN\’A HAREKETİNDEN ÖNCE (15 Haziran 2005)
  \”Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi çerçevesi içerisinde Türkiye Eşbaşkanlık olarak paylaştığı bir görevi yürütüecek\”.
 11. ABD / DÜNYA İŞ KONSEYİ (WORLD AFFAIRS COUNCIL) TOPLANTISI (7 Temmuz 2005)
  \”Türkiye\’nin ABD\’yle yapabileceği çok şey var. Türkiye\’nin Sea Island Süreci\’nde, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi\’nde eşbaşkan olarak yer almış olması bundan kaynaklanmaktadır\”.
 12. ABD / DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ (CFR) TOPLANTISI (13 Eylül 2005)
  \”Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Girişimi içinde önemli bir rol oynuyoruz. Amerika\’nın Ortadoğu\’da oynayacağı önemli bir rol var. Onun bir parçasıyız ve şu anda onun dâhilinde çalışıyoruz\”.
 13. ANKARA / AKP MYK TOPLANTISINDAN SONRA BASINA (16 Kasım 2005)
  \”Dışişleri Bakanı Gül, Bahreyn\’de ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi ile ilgili görüşecek. Söz konusu projede Eşbaşkanlık görevi yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz\”.
 14. DENİZLİ POLİSEVİ / İŞADAMLARIYLA TOPLANTI (19 Kasım 2005)
  \”Eğer bugün Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi\’nde Türkiye Eşbaşkan olarak görev yapıyorsa… Şu anda bu görevi yapmaya çalışıyoruz\”.
 15. TBMM / AKP GRUBU (29 Kasım 2005)
  \”…Onun için biz şu anda Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içerisinde eşbaşkanlık görevini üstlenmişiz\”.
 16. ATV / SİYASET MEYDANI (28 Aralık 2005)
  \”Biliyorsunuz, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içinde eşbaşkanız, bunun gereği olarak da inisiyatif alma gayreti içindeyiz\”.
 17. TBMM / AKP GRUBU (21 Şubat 2006)
  \”…Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi\’ndeki rolümüz, eşbaşkanlık görevimiz bize özellikle Ortadoğu\’da önemli görevler yüklemektedir. Bugüne kadar başlattığımız bütün dış politika hamleleri, bu parametre üzerine kurulmuştur. Az önce birkaçını hatırlattığım bu girişimler, aynı dış politikanın, aynı vizyonun tutarlı ve tamamlayıcı parçalarıdır\”.
 18. İSTANBUL ÜSKÜDAR / AKP İLÇE KONGRESİ (26 Şubat 2006)
  \”Biz Ortadoğu\’da GODKA denilen Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi\’nin içinde eşbaşkanız. Biz orada görev ifa ediyoruz. Böyle bir görev Türkiye\’ye seçilerek verilmiştir\”.
 19. İSTANBUL TUZLA / AKP İLÇE KONGRESİ (4 Mart 2006)
  \”Büyük Ortadoğu Projesi\’nin eşbaşkanlarından biriyiz\”.
 20. İSTANBUL BAYRAMPAŞA / AKP İLÇE KONGRESİ (4 Mart 2006)
  \”BOP\’un eşbaşkanlarından biriyiz. Bu görevi yapıyoruz\”.
 21. SAİT HALİM PAŞA YALISI / UBS BANK\’IN YEMEĞİ (28 Nisan 2006)
  \”Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi\’ne bundan dolayı girdik\”.
 22. AVUSTURYA (11 Mayıs 2006)
  \”Büyük Ortadoğu Projesi\’nde, Genişletilmiş Ortadoğu Projesi\’ne niye katıldınız, niye bunların içinde yer aldınız diye eleştiriler geliyor. Biz de \’olacağız\’ diyoruz\”.
 23. ZAMAN / G-8 ZİRVESİ\’NE GİDERKEN RÖPORTAJ (13 Mayıs 2006)
  \”Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi Eşbaşkanı olarak Türkiye büyük görev düşüyor\”.
 24. YENİ ŞAFAK / G-8 ZİRVESİ\’NE GİDERKEN RÖPORTAJ (13 Mayıs 2006)
  \”Bölgemizdeki gelişmeler karşısında Türkiye olarak üzerimize büyük görev düşüyor. Bunun için de ABD\’ye bir ziyaret planlıyorum… Türkiye, Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi eşbaşkanı olduğu için bunu ABD\’yle konuşmamız gerekiyor\”.
 25. ESENBOĞA HAVALİMANI / MISIR\’A GİDERKEN (20 Mayıs 2006)
  \”Ziyaretim sırasında Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi çerçevesinde yapmayı planladıklarımızı da anlatma fırsatını bulacağız\”.
 26. TBMM / AKP GRUBU (30 Mayıs 2006)
  \”Türkiye, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içerisinde ortak üyeliğe kabul edilmişti. Bizler bunun için burada bir ortak üyeliği ve ardından da Eşbaşkanlık görevini İtalya ve Yemen ile birlikte kabul ettik\”.
 27. ARTVİN (15 Temmuz 2006)
  \”Biz Türkiye olarak GOKAP içerisinde yer aldıysak, bunun için bizlere davet yapıldı, bunlar olacak diye biz eşbaşkanı olarak kabul ettik\”.
 28. CNN / LARRY KING SHOW (27 Temmuz 2006)
  \”Daha önce Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Girişimi içerisinde zaten yer almıştık. Burada Eşbaşkanlık görevi üstlenmiştik\”.
 29. CNN TÜRK / \”EDİTÖR\” PROGRAMI (6 Kasım 2006)
  \”BOP içerisinde davet edilen ülkeler kimlerdir? Türkiye var, Yemen vardı, üç tane eşbaşkan var\”.
 30. BEYRUT DÖNÜŞÜ (4 Ocak 2007)
  \”Biz Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi\’ni bun için kabul ettik… Türkiye, İtalya ve Yemen\’le Eşbaşkanlık görevi üstlendik\”.
 31. ALMAN \”SÜDDEUTSCHE ZEITUNG\” GAZETESİ / MAKALESİ (7 Şubat 2008)
  \”Bu sebeple Türkiye, G-8 ülkelerinin de desteklediği Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içinde inisiyatif almaktadır\”.
 32. TBMM GRUP TOPLANTISI (13 Ocak 2009)
  \”Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Büyük Ortadoğu Projesi\’nin eşbaşkanıdır, bu görevinden vazgeçsin diyorlar. Bunu anlatmak istiyorum. Büyük Ortadoğu Projesi\’nin amaçları bellidir\”.

Leave a Comment