İktidar Akraba Her Daim El Ele

Adnan Menderes, oğlu öğrenimini bitirince sormuş: \”Ne yapmayı düşünüyorsun?\”, \”Baba ticaret yapacağım\” yanıtını alınca \”Hangi parayla, ne iş yapacaksın ki?\” diye sormuş. Oğlu cevap vermiş, \”Bana çok kişi iş teklifi getirdi. Sermayeyi onlar koyacak\”… Aldığı bu cevap üzerine baba Menderes ise şu cevabı verir: \”Sana iş teklif edenler, dolaylı olarak bana para vermeye kalkıyor. Bir Başbakan oğlu olarak sen ticaret yapamazsın, madem ki yurtdışında okudun, sınava gir, Dışişlerine memur ol.\” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\’ın çocuklarının ticaret hayatına ilişkin iddiaların giderek dozunun arttığı şu günlerde Adnan Menderes\’in oğluna verdiği cevap, eski çamların bardak olduğunun da kanıtı. Çünkü Türkiye\’de Menderes sonrasında iktidara gelen her isim, aynı zamanda birinci derecede akrabalarının ticari hayatlarının yanı sıra yolsuzluk ve batık hikayeleri ile anılageldi.

Demireller ile ilk hayali ihracat

Süleyman Demirel\’in Başbakan olduğu dönemde Türkiye ilk kez hayali ihracat olayı ile tanıştı. Türkiye\’yi hayali ihracatta vergi iadesi alarak zenginleşme tekniğiyle tanıştıran Demirel\’in yeğeni Yahya Demirel oldu. Demirel döneminin diğer önemli olayı ise kardeş Şevket Demirel ve oğlu Yahya Murat Demirel\’in adının geçtiği Ege Bank\’tı. Eski Cumhurbaşkanı Süyleyman Demirel\’in Çankaya\’dayken çektirdiği ve \’bu bizim ailemiz\’ dediği aile fotoğrafında İnterbank\’ı batıran Cavit Çağlar, Bayındırbank\’ı batıran Kemal Çörtük ve adı arsa yolsuzluğuna karışan Süleyman Demirel\’in kayınbiraderi Ali Şener\’in yanı sıra, Ege Bank\’ı batıran yeğen Yahya Murat Demirel ile kardeşi Şevket Demirel de bulunuyordu. Yahya Murat Demirel\’e yönelik bir diğer iddia da \”Başbakan\’ın yeğeni, SEKA ürünlerine zam gelmeden 1 gün önce 2.5 milyar liralık duralit aldı\” yönündeydi. Demirel\’in yengesi Şefika Demirel\’in 1992 yılında KKTC\’de banka satın alması dönemin tartışılan gündemleri arasındaydı.

Yasa yoktu ama özel tv kuruldu

Turgut Özal döneminde ise oğul Ahmet Özal, henüz özel televizyonlarla ilgili yasa yokken, 1990 yılında Cem Uzan ile birlikte Türkiye\’nin ilk özel televizyon kanalı Magic Box\’ı kurdu. İleriki dönemde sektörde Kanal 6 ile şansını deneyen Ahmet Özal 1994 krizinin de etkisiyle Kanal 6\’nın çalıştığı TYT Bank, Impexbank ve Marmara Bank\’ın üçüne birden el konmasıyla Kanal 6\’yı da gözden çıkarmak zorunda kaldı. Zeynep Özal ile hediye Jaguar\’ı ile bir süre gündemi meşgul etti. Jaguar, henüz piyasada yaygın olmadığı için reklam amacıyla dönemin Başbakanı Turgut Özal\’ın kızı Zeynep Özal\’a sıfır kilometrede tam aksesuvarlı bir Jaguar hediye etmişti.

Çıkın zengini Çiller

Tansu Çiller\’in eşinin adı İstanbul Bankası olayı ve hayali ihracatla anıldı. Çiller döneminin hafızalarda kalan en önemli olayı ise Tansu Çiller\’in mal varlığına ilişkin yaptığı açıklama oldu. Çiller, başbakan olduktan sahip oldukları mal varlıkları konusunda annesi Muazzez Hanımı kastederek \”Rahmetliden bize 570 bin dolar, 690 bin mark ve 880 adet cumhuriyet altını kaldı. Şimdi bu geliri beyan ediyoruz\” demişti. Çiller Ailesinin ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı döneminoe ABD\’de otel, alışveriş merkezi ve villadan oluşan, milyonlarca dolarlık gayrimenkulu edindiği iddilar arasındaydı. Çiller Ailesinin adı ayrıca Turban ve İSKİ yolsuzluklarıyla da anılmıştı.

Yılmaz\’ın da kardeşi suçlandı

Mesut Yılmaz\’ın kardeşi Turgut Yılmaz, hakkında birçok iddia bulunuyor. Hayali ihracat iddiaları ile ilgili uzun bir süre gündemi meşgul eden Turgut Yılmaz, Meclis Yolsuzluk Komisyonu\’nda adı resmen geçen ilk akraba oldu. Dönemin İçişleri Bakanı Saadettin Tantan\’ın başlattığı Örümcek Ağı Operasyonu\’nu yürüten isimler tarafından yapılan bir açıklamada Yılmaz\’ma ilgii öne sürülen iddialar şöyleydi: \”Türkiye\’de 670 firma bu operasyonun içindedir. Hepsi yolsuzluğa bir şekilde bulaşmıştır. Toplam olarak 56 milyar dolarlık bir hortum söz konusudur. Bankacılık, hayali ihracat, fatura yolsuzluğu, kara paranın aklanması bu kapsamdadır. Ancak biz ancak ilk iki katı inceleyebildik. 3 Kasım seçimlerine giderken, bu operasyonun tepe noktasına ulaşıldı. Çok önemli bir siyasinin kardeşine ulaşıldı.\”

Leave a Comment