Hababam Sınıfı Uyanamıyor

\"\"\”Ağlama açılımı\” yaptı arkadaşlar…
Hıçkırıklar filan…

Niye biliyor musunuz?

Türkiye\’nin ortanca yaşı 28.
Yani?
Nüfusun yarısı 28 yaşından küçük.

12 Eylül 1980\’de doğan bebek, bugün 30 yaşında; darbe öncesini hiç yaşamadı… İlkokulda ortaokulda olanları ekle, memlekette şu an 4 kişiden 3\’ü, tanklarla uyandığımızda çocuktu… Kaba hesap, 55 milyon kişi, 70\’li yıllarda neler yaşandı, bilmiyor… Bildiği, kulaktan dolma.

O nedenle, burunlarını çeke çeke ağlama rolü yapıyorlar. Sanırsın, zindana atıldılar…
Nasıl olsa, 12 Eylül öncesinde dökülen gerçek gözyaşlarını hatırlayan yok. Buna güveniyorlar.

Değerli gençler…
Her kafadan ayrı ses çıkıyor.
Kim doğru söylüyor?
Merak ediyorsunuz işin aslını.

Kanı gözyaşını bırakalım…
Dramatik lafları da boşverin…
Eğlenceli bi örnek vereyim.

Hababam Sınıfı.

Büyük usta Rıfat Ilgaz, 60\’lı yıllarda yazmaya başladı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı gibi serileri, 70\’li yıllarda kaleme aldı. Repliklerini ezbere bildiğimiz filmleri ise, 1975-1978 arasında çekildi. Yani, darbenin hemen öncesindeki yıllarda.

İnek Şaban\’ı Güdük Necmi\’si Damat Ferit\’i Kel Mahmut\’u Külyutmaz\’ı Domdom\’u, Tulum\’u, Hafize Ana\’sıyla, bizizdir o… Fırlaması avanağı, şehirlisi köylüsü, batılısı da var orda, doğulusu da, zengin fakir… Özetle, o dönemki toplumun tüm katmanları var Hababam\’da.

Kim yok?
Takunyalı…

İnsanımızın kodlarını bu kadar iyi bilen, toplumu bu kadar iyi gözlemleyen efsane ustanın, Rıfat Ilgaz\’ın, hepimizi tek tek oraya koyarken, takunyalıları ıskalaması mümkün mü? Neden Hababam\’da \”din\” unsuru yok?

\”O dönemi Hababam gibi mizahi bir eserle özetleyemezsin\” diyenler, bana mantıklı cevap verebilmeli… Neden kafasında takkeyle dolaşan öğrenci figürü yok Hababam\’da?

Yoktular çünkü.

60\’lı 70\’li yıllarda da Müslüman\’dı Türkiye… Ama, din bezirgânı yoktu. Olanlar da, parmakla gösterilecek kadar azdı; marjinaldi. Toplumda değer ifade edecek sayıda takunyalı olsaydı, şehirli köylü, doğulu batılı, fırlama avanak gibi, Hababam efsanesinde yerlerini alırlardı.

Yoktular.

O nedenle, 70\’li yıllarda devrimci-ülkücü gençler birbirini gırtlaklarken, darbeden sonra devrimci-ülkücü gençler asılırken, Kürtlerin canına okunduğu, alayının işkenceden geçirildiği, \”anaların ağladığı\” günlerde, bunların hiçbirinin burnu bile kanamadı.

O nedenle, mağdur olarak göstere göstere, anca, soldan dönme Ertuğrul Günay\’ı örnek gösterebiliyorlar. Başka gösterebilecekleri \”orijinal takunyalı\” tek mağdur yok.

Değerli gençler…
Takunyalılar, 12 Eylül\’ün eseridir.

Belgeseli de, Hababam\’dır.

O nedenle, devrimcileri ülkücüleri biçip, takunyalılara koşmaları için yol açan 12 Eylül, Hababam\’ın yazarını mezbahadan bozma hapishaneye tıkmıştır… Zaten, ustanın ölüm sebebi de, takunyalılar tarafından ateşe verilen Madımak\’ta yaşadığı kahırdır.

Ve o nedenle, adım gibi eminim ki, yaşasaydı bugün, timsah gözyaşlarına bakıp, efsanenin son cildini kaleme alır.
\”Hababam Sınıfı Uyanamıyor\”u yazardı satır satır!

Leave a Comment