IMF\’den Fıkra Gibi İndirim

IMF Mali İşler Direktörü Ter-Minassian, eğlencedeki yüksek verginin insanları kayıtdışılığa ittiğini belirterek, Türkiye\’nin bu sektördeki Özel Tüketim Vergisini (ÖTV), indirmesini önermiş.

14 Ocak 2009 tarihli Dünya Gazetesi\’nin birinci sayfasında yer alan habere göre, Ter-Minassian \”Özellikle konser gibi daha çok eğlence sektöründeki ÖTV çok yüksek. Bu durum insanları kayıtdışına istiyor. ÖTV\’nin tekrar gözden geçirilerek, AB gerekliliğine getirilmesi lazım\” demiş.

BİR IMF FIKRASI

Önce konu ile ilgili bir fıkra var. Onu anlatalım.

Çobanın biri dere kenarında koyunlarını otlatıyormuş. Tam o anda, yanına bir Cherokee Jeep yanaşmış. Brioni gömlek, Prada ayakkabılar giyen, Ray-Ban gözlüklü ve Stefano Ricci kravatlı bir sürücü, aşağıya inip, çobana sormuş.

Kaç tane koyunun olduğunu bilirsem, bana onlardan bir tanesini verir misin?

Çoban, bir adama bir de koyunlarına bakmış; \”Tamam\” diye cevap vermiş.

Genç adam arabasını park etmiş. Telefonunu bilgisayarına bağlayıp, bir NASA sitesine girmiş, GPS\’ini kullanarak yeri taramış, bir database ve logaritma ile doldurulmuş 60 excel tablosunu açmış ve 150 sayfalık bir rapor basmış. Ardından, çobana dönerek;

\”Tam 983 adet koyunun var\” demiş.

Çoban da \”Doğru\” diye cevap vermiş, \”Koyununu alabilirsin\”. Genç adam koyunu almış ve jeep\’inin arkasına koymuş. Bu kez çoban genç adama dönüp;

\”Peki… Senin nerede ve ne iş yaptığını bilirsem, koyunumu geri verir misin?\” diye sormuş. Adam da \”Evet neden olmasın\” diye yanıtlamış. Bunun üzerine çoban;

\”Sen IMF\’de uzmansın\” demiş.

Adam hayretle sormuş; \”Nasıl oldu da bildin?\” Çoban \”Çok basit\” diye cevap vermiş. \”Buraya çağrılmadan geldin, bu bir. İkincisi benim bildiğim bir şeyi bana söylemek için benden bir koyunumu istedin. Üçüncüsüne gelince, yaptığın hiçbir şeyden anlamıyorsun çünkü köpeğimi aldın!\”

FIKRA GİBİ OLAY NE?

Yukarıda okudunuz; IMF Mali İşler Direktörü, \”Özellikle konser gibi eğlence sektöründe ÖTV çok yüksek\” diyor ve eğlence sektöründeki ÖTV\’nin indirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Fıkradaki, koyun diye köpeği alan IMF uzmanı ile IMF Mali İşler Direktörü\’nün pek farkı yok. Nedenine gelince; Türkiye\’de konser ve benzeri eğlence sektöründe, Özel Tüketim Vergisi diye bir vergi yok da onun için!..

Vergi olmadığına göre, olmayan vergide indirim de fıkra gibi bir şey. Aynı IMF \”Vergi Barışı\” olayında da \”En fazla 750M TL toplarsınız\” demişti, 4.715M TL toplandı. Yani %629 yanıldı!..

\”Emeklilere ve ücretlilere vergi iadesini kaldırın, ciddi avantajınız olur\” diye baskı yaptı. Vergi iadesi kaldırıldı, fatura ve fiş alanların sayısı azaldı, kayıtdışı işlemler çoğaldı. Sonuçta, ciddi kaybımız oldu.

Görünen o ki IMF yine geliyor. Gelsin ama her dediğine de \”evet\” demeyip, doğruluğuna inandığımız konularda direnelim.

Aksi halde, kaybeden biz oluruz…

Leave a Comment